YDS
Ankara Amerikan Kültür
Yabancı Dil Kursları

YDS

YDS (Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı)

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS), Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) talimatıyla Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilen merkezi bir dil sınavıdır.

YDS sınavı, öğrencilerin düşündüğü gibi dil bilgisi becerisini ölçen bir sınav değil, okuma ve kelime bilgisi becerilerini ölçen bir sınavdır. Dil bilgisi aslında sınavda %10 kadar etkilidir.

YDS VE E-YDS ARASINDAKİ FARK NEDİR?

YDS ile e-YDS arasındaki tek fark; e-YDS'nin bilgisayar üzerinden yapılmasıdır. Sınav soruları, sınav süresi, sonuçların geçerlilik durumu vs. gibi tüm konularda her iki sınav da tamamen aynıdır.

YDS PUANI NERELERDE KULLANILIR?

YDS puanı yüksek lisans, lisans, doçentlik sınavlarında başta olmak üzere; KPSS A grubu öğretmenlik sınavında dil puanı hesaplanırken, yurt dışı üniversitelerde okuyup Türkiye'de denklik alınırken; memuriyette dil tazminatı alınırken YDS / e-YDS sonuçları kullanılmaktadır.

YDS PUANININ GEÇERLİLİK SÜRESİ NEDİR?

Akademik kadrolara başvurmak isteyen adaylar için YDS / e-YDS puanlarının herhangi bir geçerlilik süresi yoktur. Sınav sonuçlarını istedikleri zaman kullanabilirler. YDS / e-YDS puanlarını dil tazminatı için kullanmak isteyenler için puanlarının geçerlilik süresi 5 yıldır. Ancak OSYM mevzuatında kurumlara sınavların geçerlilik süresini belirleme yetkisi verilmiştir. Dolayısıyla başvuru yapılacak kurumun kabul ettiği geçerlilik süresi ayrıca öğrenilmelidir.

YDS YILDA KAÇ KEZ YAPILIR?

YDS, Sonbahar ve İlkbahar dönemlerinde olmak üzere yılda iki kez yapılır.

YDS SINAVINDA KAÇ SORU VARDIR? SINAV SÜRESİ NE KADARDIR?

YDS sınavında toplamda 80 soru bulunmaktadır. Sınav süresi 180 dakikadır.

YDS SINAVININ DİĞER SINAVLAR İLE DENKLİĞİ VAR MIDIR?

TOEFL ve PTE sınavı ile denkliği vardır. IELTS sınavı ile denkliği yoktur.

KURUMUMUZDA YDS EĞİTİMİNİ NASIL VERİYORUZ?

YDS Ön Hazırlık eğitiminde öğrencinin seviyesine göre 60, 80 ve 100 ders saati şeklinde 3 farklı program mevcuttur. YDS Ön Hazırlık eğitimi öncelikli olarak kelime ve çeviri çalışmalarına ve gramer bilgisini geliştirmeye dayalı bir eğitimdir.

YDS ana grubunda, 160 ders saati eğitim verilir. Bu programın 35-40 ders saati dil bilgisi becerileri, 35-40 ders saati okuma ve çeviri becerileri, 40-50 ders saati YDS’de çıkan soru tiplerini çözmeyi öğrenme ve deneme sınavları ve 40 ders saati de kelime dersi şeklinde verilir.

YDS programına katılmak isteyen öğrenciler öncelikle seviye tespit sınavına dahil edilerek YDS Ön Hazırlık ve YDS programlarına uygunluğu kontrol edilir.

Öğrencinin seviyesine uygun olarak;

A1 çıkan ya da A1’i bitiren öğrenci önce Genel İngilizce programında B1 seviyesini tamamlayarak 100 ders saatlik YDS Ön Hazırlık eğitimine ve devamında YDS eğitimine dahil edilir.

B2’yi bitirmiş öğrenci 60-80 ders saatlik YDS Ön Hazırlık eğitimine ve devamında YDS eğitimine dahil edilir.

C1-C2 bitirmiş öğrenci YDS eğitimine dahil edilir.

Yorum Formu

Türkiye'nin En Kapsamlı
Dil Öğrenme Platformu

Başta İngilizce’nin yanısıra Fransızca, Almanca, İspanyolca ve Rusça
dillerinde eğitim programlarına katılın!

Hemen Bilgi Al!
 
#
Tamam